‘Bana bir Avrupa ülkesi söyleyin’  denildiğinde hiç kuşku yok ki özellikle biz Türkler için ilk akla gelen ülkelerden birisi Almanya olacaktır. Özellikle 1960 yıllarında Almanya’da işçi olarak çalışmaya başlayan Türkler, bu ülkeden edildikleri bilgi ve sanayi kültürünü henüz Özvatanlarına aktaramadılar. Yaz aylarında tatile gelen gurbetçi adını alan ne turist nede vatandaşımız olarak bugünkü hayatta tam olarak yerlerini bulamadılar. Ortada kaldılar. Çoğu köy kökenli olan çalışanlarımız en iyi bildikleri iş olan tarım-hayvancılık bilgilerini dahi Özyurtlarına Türkiye’ye henüz aktarmadılar.

Zenginlik ülkesi, sanayi ülkesi Almanya hayvancılık alanında da başarılarından söz ettirmeyi başarıyor.

Ülkemiz ile yaklaşık aynı nüfusta olan her Alman vatandaşı geçen yıl yaklaşık 60 kg et tüketti. Bu tüketim rakamı üretim ve piyasada oluşan arz-talep için gurur verici bir tablo olarak görülürken, fazla beslenme ve obezite için de  alarm verip vermeyeceği de yakın zamanda görülecek.

Bu kadar tüketimin fazla olmasına rağmen et fabrikalarının zam yapmaması, tüketimin artmasına sebep oluyor.

Hatta Alman Tarım Bakanı et fabrikalarına ve üreticilerine et fiyatlarına zam yapılmasını öneriyor.

Almanya’da fiyat artışlarının/enflasyonun kontrol altında olması sadece et fiyatları için değil fiyatlar genel seviyesinin de iyi bir seviyede seyretmesi tüketicinin mal alım gücünü olumlu düzeyde etkiliyor. Ülkemizde et ürünleri içinde en çok tercih edilen büyükbaş hayvanlar ve kümes hayvanlarında ağırlıklı olarak tavuk olurken, Almanya’da domuz eti tüketimi ve balık tüketimi ağırlık kazanıyor.

Yem için girdi maddeler fiyatları uygun fiyata bulunuyor

Ülkemizde hayvancılık ile uğraşanların en büyük sorunlarından birisi olan yem fiyatları Almanya’da üreticiler için pahalı değil … Bu da üretimi ve et sektörünü olumlu etkiliyor.  Tüketicilerde talep artışına sebep oluyor.

EKONOMİ* (ÖZEL HABER) İsteniş Hakan Tüplek

et, et fiyatları, almanya, haberler, ekonomi, yurtiçi haberler, yurt, son dakika, fiyat, zam, tüketici fiyat endeksi, mal alım gücü, asgari ücret, kasap, et reyonu, sucuk

reklamSource link

reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz