BelediyelerEkonomiKonya HaberManşet

Selçuklu’ya akıllı atık toplama sistemi kurulacak.

Selçuklu Belediyesi tarafından 750 konteynır için bir milyon 148 bin TL değerinde akıllı atık toplama sistemi kurulacak ve Mevlana Kalkınma Ajansı sistemin yüzde 58,01’lik miktarı olan 665 bin 960 TL’lik kısmını karşılayacak.

Katı atık toplama çalışmalarında tasarrufu ön planda tutan Selçuklu Belediyesi, akıllı atık toplama sistemi ile sağladığı tasarrufu artırmayı hedefliyor. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, mevcut sisteminin geliştirilmesini planlayan akıllı atık toplama sistemi için Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı ile protokol imzaladı. Protokol çerçevesinde Selçuklu Belediyesi tarafından 750 konteynır için bir milyon 148 bin TL değerinde akıllı atık toplama sistemi kurulacak ve Mevlana Kalkınma Ajansı sistemin yüzde 58,01’lik miktarı olan 665 bin 960 TL’lik kısmını karşılayacak.

Kurulacak sistemle bin 750 adet konteynırın da eklenmesiyle Selçuklu’da toplam 4 bin 675 çöp konteynırının doluluk oranı ve ısı bilgileri sensörlerle takip edilerek doluluk oranlarına göre atıklar toplanacak ve atık toplama sisteminde tasarruf sağlanacak. Bin 750 konteynıra uygulanacak sistemle birlikte Selçuklu’daki konteynırların yüzde ellisine bu sistem yayılmış olacak.

Akıllı atık toplama sistemi ile yüzde 18 akaryakıt, yüzde 30 zamandan tasarruf sağlandığını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Bu tasarrufların yanı sıra; bahsettiğimiz gibi daha az yakıtla daha kısa zamanda toplanan katı atık miktarında yüzde 44 oranında artış gözlemlenmiştir. Bu sayede elde edilen tasarruflar, vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunmamızda bizlere katkı sağlamakta ve azalan karbon ayak izi ile çocuklarımıza daha temiz bir gelecek bırakma amacımızı güçlendirmektedir. Daha iyi hizmet sunabilmek ve daha temiz bir gelecek bırakma gayreti ile Akıllı Atık Toplama Sistemi Projesini “Mevlana Kalkınma Ajansı 2020 Yılı Mali Destek Programına” sunduk ve projemiz Mevka tarafından da başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Proje toplam bütçesi 1 Milyon 148 bin TL olup Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından 665 bin 960 lira 23 kuruş yani yüzde 58,01 oranında karşılanacaktır. Proje Kapsamında, katı atık toplama hizmetlerinde kullanılan yeraltı çöp konteynerlerinin doluluk tespitinde kullanılmak üzere 1750 adet sensör satın alınacak ve hali hazırda belediyemizin kullandığı akıllı atık toplama sistemi yazılımına entegre edilecektir.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu